BUGETUL UNUI ALT PROIECT EUROPEAN CÂȘTIGAT DE PRIMĂRIA GIURGIU – SUPUS SPRE APROBARE ÎN ȘEDINȚA ORDINARĂ DE JOI

Primăria Giurgiu va moderniza mai multe tronsoane de drum din municipiu prin intermediul unui proiect european al cărui buget va fi supus spre aprobare în ședința ordinara de joi.

Este vorba despre proiectul ”Dezvoltarea sistemului de transport în cadrul Euroregiunii Ruse-Giurgiu pentru o mai bună conectivitate cu rețeaua de transport TEN – T”, depus de Primăria Giurgiu în parteneriat cu Primăria Ruse, în care municipalitatea din Giurgiu este beneficiar lider, are o valoare de aproximativ 8 mil. de euro din care 4,7 milioane revine municipalității din Giurgiu în vederea îmbunătățirii rețelei de transport.

Joi, 28 iunie, în ședința ordinară a Consiliului Local, va fi supus atenției proiectul de hotărâre ce vizează aprobarea bugetului acestui proiect, inclusiv contribuția proprie a administrației locale în valoare de aproape 180.000 euro.
Proiectul constă în dezvoltarea sistemului de transport în cadrul Euroregiunii Ruse-Giurgiu pentru o mai bună conectivitate cu rețeaua de transport TEN-T ce reprezintă un factor major pentru stimularea competitivității economice și a dezvoltării durabile a Uniunii Europene.

În municipiul Giurgiu, proiectul vizează reabilitarea și modernizarea a șase tronsoane de drum:
– Tronsonul 1 – bd. București de la intrarea în Giurgiu (plăcuță indicator rutier) până la sensul giratoriu de la intersecția cu șos. Prieteniei și str. Gloriei – 4 benzi;
– Tronsonul 2 – bd. București de la intersecția cu șos. Prieteniei și str. Gloriei, până la sensul giratoriu de la Spitalul Județean – 4 benzi;
– Tronsonul 3 – șos. Prieteniei de la sensul giratoriu (intersecția cu bd. București și str. Gloriei) până la intersecția cu str. 1 Decembrie – 4 benzi;
– Tronsonul 4 – str. 1 Decembrie 1918 de la intersecția cu șos. Prieteniei (calea ferată) până la sensul giratoriu de la intersecția cu bd. Mihai Viteazu – 2 benzi;
– Tronsonul 5 – bd. Mihai Viteazu de la sensul giratoriu de la Spitalul Județean până la sensul giratoriu de la intersecția cu str. 1 Decembrie 1918 – 4 benzi;
– Tronsonul 6 – bd. Mihai Viteazu de la intersecția cu str. 1 Decembrie 1918 până la sensul giratoriu de la Steaua Dunării – 4 benzi.

Lucrările de modernizare ale tronsoanelor de drum mai sus menționate vor consta în reabilitarea sistemului rutier, inclusiv refacerea trecerii la nivel cu calea ferată de pe str. 1 Decembrie 1918, amenajarea de trotuare și alei pietonale, amenajarea racordărilor cu străzile secundare, realizarea de semnalizări și marcaje, precum și amenajarea de piste de biciclete pe cinci din cele șase sectoare de drum modernizate.

Durata de implementarea a proiectului va fi de 30 de luni de la data semnării contractului de cofinanțare, contribuția proprie în valoare de circa 180.000 euro fiind suportată din bugetul local.

Ultima modificare: 27.06.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul LICITAȚII PENTRU LOCURILE DE PARCARE – 06.07.2018 LA CENTRUL CULTURAL „ION VINEA”