DEZINSECȚIE TERESTRĂ PENTRU COMBATEREA ȚÂNȚARILOR ȘI CĂPUȘELOR, DIN 20 APRILIE

Primăria Municipiului Giurgiu aduce la cunoștință publică faptul că în perioada 20 aprilie – 7 mai pe raza municipiului Giurgiu se vor executa acțiuni de dezinsecție terestră pentru combaterea insectelor dăunătoare (țânțari, căpușe etc.).

Zonele în care se va efectua dezinsecția sunt: Tineret, Oinac, Istru, Policlinică, Steaua Dunării, Obor, bd. București, str. Decebal, bd. CFR, zona centrală, parcurile de pe raza municipiului (Tineret, Mihai Viteazu, Clopotari, Expoflora, Telefoane, Romarta, Elevilor, spațiile de joacă), zonele cu acumulări de apă și vegetație abundentă.

Pentru dezinsecție se va folosi substanța Solfac EW50, prin aerosoli, cu aparat portabil, omologată de Ministerul Sănătății, aceasta aplicându-se cu respectarea prevederilor legale de protecție a mediului și securității populației.

Operațiunile de dezinsecție terestră se vor efectua între orele 6.00 – 10.00 și 18.00 – 22.00, după următorul program:

20 – 21 aprilie – ZONA TINERETULUI (Tineret Sud, Tofan, Pasarela CF, bl. 60 Navrom, Grădinița nr. 9, Piața Tineretului, Tineret Nord)
21-22 aprilie – ZONA OINAC (Bd. 1 Decembrie 1918, Școala Gimnazială nr. 6, Liceul Economic, blocuri Oinac, Parc Tineretului)
22-23 aprilie – ZONA BD. BUCUREȘTI (Pasarelă-Șos București, Piața Decebal, Negru Vodă, Școala Gimnazială nr. 8, Parc Mihai Viteazul, zona Clopotari, zona LIDL, bd. Mihai Viteazul, Primărie)
24 aprilie – ZONA CENTRALĂ (Parc Alei, bd. Mareșal Foch, Parc Expoflora, Parc Telefoane, Romarta, CEC, Finanțe, Consiliul Județean, str. Petre Ghelmez, zona Foișor, Școala Gimnazială nr. 4, bd. CFR, Grădinița Prichindeii)
25-26 aprilie – ZONA POLICLINICĂ (Policlinică, Parcul Elevilor, loc de joacă Ramadan, șos. Sloboziei, str. Prunaru, Școala Gimnazială nr. 2, Liceul Cartojan, Liceul Tudor Vianu, Liceul Nicolae Bălănescu, Grădinița Dumbrava Minunată)
27 aprilie – ZONA ISTRU (Liceul de Chimie, cartier Istru)
28 – 29 aprilie – ZONA ANL (Steaua Dunării, Obor, Port) Cimitirul Smârda, alte zone omise + ZONA BAZINELOR/BĂLȚILOR
Dezinsecția va fi efectuată numai în cazul în care condițiile meteorologice vor permite acest lucru, altfel acțiunea va fi reprogramată.

Ultima modificare: 13.04.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul EXPOZIȚIE DE ARTĂ PLASTICĂ ȘI ATELIER DE CREAȚIE LA PRIMĂVARA CULTURALĂ GIURGIUVEANĂ