28 DE FIRME DIN MUNICIPIU SE AFLĂ ÎN TOP 10 LA NIVEL NAȚIONAL ÎN SUBDOMENIUL ÎN CARE ÎȘI DESFĂȘOARĂ ACTIVITATEA

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură a judetului Giurgiu organizează joi, 23 noiembrie, ora 17.00 Topul Firmelor editia 2017 în care sunt premiate firmele care au inregistrat cele mai bune rezultate în anul 2016.

Pentru acest eveniment de traditie a fost elaborat Catalogul care cuprinde cele 200 de firme aflate in top, urmand a fi premiate cu diplome de onoare si de excelenta firmele care au ocupat primele 3 locuri consecutiv in ultimii 3 si respectiv 5 ani.

Comparativ cu editia precendenta care a ilustrat rezultatele economice din anul 2015, se constata faptul că in judetul Giurgiu cifra de afaceri a scazut, dar cea mai puternica firma din municipiu (Voestalpine) a inregistrat o crestere si a urcat in clasament doua pozitii.

Concret, la editia de anul trecut, cifra maxima de afaceri inregistrata in judet era de 297 milioane de lei, iar anul acesta, aceeasi firma, Volvo Romania inregistreaza o CA de 243 milioane lei.

Daca in 2016, cinci firme din judet aveau o CA ce depasea 200 de milioane lei, la editia 2017, doar 4 firme au depasit acest prag.

Un rezultat pozitiv este inregistrat de Voestalpine care a urcat de pe pozitia a patra la editia precedenta – 208 mil lei pe pozitia a doua in topul de anul acesta- 236 mil lei.

Firma austriaca este urmata in top, in clasificarea de anul acesta de urmatoarele firme:

Caravelle Impex – 53 mil lei

Panebo Gaz SRL- 45 mil lei

Util SPC SRL – 37 mil lei

Euromobila Prod SRL – 25 mil lei

Opti Farm SRL – 23 mil lei

Fit Distribution SRL- 22 mil lei

M Tabacco – 21 mil lei

Consal Trade SRL – 19 mil lei

Nova Force SRL -18 mil lei

Îmbucurator este faptul ca 28 de firme din municipiul Giurgiu se află in clasamentul national, in primele 10 locuri, la subdomeniile de activitate in care se incadreaza.

Locul I

Voestalpine Steel – INDUSTRIE