RUSĂNESCU ROXANA ESTE CÂȘTIGĂTOAREA TROFEULUI CELEI DE-A V-A EDIȚII A FESTIVALULUI „IN MEMORIAM MARIN GHIOCEL”

Cea de-a V-a ediție a Festivalului concurs național de muzică populară „In memoriam Marin Ghiocel” s-a încheiat aseară, 5 octombrie, în aplauzele publicului numeros care a umplut până la refuz sala Ateneului Nicolae Bălănescu. Câștigătoarea trofeului acestei ediții este Rusănescu Roxana, din Suceava, urmată de alți nouă laureați:

– David Elena Geanina, din Romanați: Premiul I

– Cocoș Ionuț, din Bărăgan: Premiul II

– Raicu Lorena Cosmina, din Gorj: Premiul II

– Bașchir Emilia, din Dobrogea Nord: Premiul III

– Oprică Maria, din Gorj: Premiul III

– Călin Iuliana Elena, din Arges: Mențiune

– Ursachi Liliana Iustina, din Bucovina: Mențiune

– Păun Stelian, Vlașca: Mențiune

– Betej Andrada, Gorj: Mențiune

Ceremonia de înmânare a premiilor a fost împletită cu recitalurile laureaților și ale invitaților speciali, dar și cu suitele de dansuri ale Formației “Doina Dunării”, acompaniate de Orchestra “Doina Dunării”.

Tot în cadrul Galei laureaților a avut loc un alt eveniment de recunoaștere a meritelor în domeniul folclorului. Este vorba despre conferirea post-mortem a titlului de Cetățean de Onoare al Municipiului Giurgiu fostului profesor Mihai Ion, promotor al folclorului vlăscean atât în țară cât și peste hotare, cel care a înființat și a condus o perioadă îndelungată Ansamblul folcloric “PE MARGINEA DUNĂRII” și care a inițiat Festivalul anual “CĂLUȘUL CA PE VLAȘCA”, dar și multe alte manifestări care au rămas ca repere importante ale vieții culturale giurgiuvene. Titlul de Cetățean de Onoare a fost înmânat fiului acestuia, Ionuț Mihai, de către Primarul Nicolae Barbu.

Ultima modificare: 06.10.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul LISTA STRĂZILOR DE PIATRĂ ȘI PĂMÂNT CARE VOR FI ASFALTATE PRIN PNDL