TAXA SPECIALĂ DE LIBERĂ TRECERE PENTRU AUTOVEHICULELE CU MASA MAI MARE DE 7,5 TONE, OBLIGATORIE DE LA 1 IUNIE

Începând cu data de 1 iunie 2017 se instituie obligativitatea plății taxei speciale de liberă trecere pentru autovehiculele cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, de către proprietarii și/sau deținătorii legali ai mijlocului de transport[1], după cum urmează:

Nr. crt.

Grupa de autovehicule transport marfă

Preț/Perioadă

( lei/zile )

30 zile

20 zile

10 zile

1 (una) zi

1

Autovehicule si utilaje cu masa totala

maxima autorizata intre 7,5 – 15 tone

700

500

300

60

2

Autovehicule si utilaje cu masa totala

maxima autorizata peste 15 tone

900

700

400

70

Încasarea taxei de liberă trecere pentru autovehiculele cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone se realizează :

A. On line, de către operatori economici și/sau instituții de plată autorizați (e) pentru astfel de operațiuni de către Banca Națională a României, în toate benzinăriile OMV și Petrom din România și în Județul Giurgiu:

Nr

Brand

Denumire locație

Județ

Oraș

Adresa locație

1

OMV

Autostrada

Vanatorii Mici

Sat Izvoru, Comuna Vanatorii mici, sola 461, nr. cadastral 115, si numar cadastral 40

2

OMV

1 Giurgiu

B-dul Bucuresti nr. 76

3

Petrom

3 Giurgiu

B-dul Bucuresti nr. 86

B. Direct, la sediul Direcției de Impozite și Taxe Giurgiudin Municipiul Giurgiu, Șos. Alexandriei nr. 7, Bl. G2, în contul RO83TREZ 32121160203XXXXX;

C. Direct, la agenți economici aflați în relație contractuală cu Primăria Municipiului Giurgiu.

Agenții economici interesați de colaborarea cu Primăria Municipiului Giurgiu în vederea încasării taxei de liberă trecere sunt rugați să se adreseze Direcției de Servicii Publice, Domnului Rașia Marian , Consilier , telefon 0246/213.588, fax 0246/215.405, responsabil cu procedurile de lucru privind încasarea taxelor de acces și libera trecere .

Comisionul acordat pentru serviciul de încasare este de 5% din valoarea sumelor încasate.

De menționat:

Autovehiculele supuse restricțiilor pot folosi următoarele rute ocolitoare:

Str. Gloriei; Drumul Serei ( Drumul de Centură adiacent Penitenciarului Giurgiu ); Șos. Ghizdarului; Șos. Alexandriei, Drumul P1-P2; Str. Aleea Plantelor, Str. Unirii, Șos. 1 Decembrie 1918 (segmentul intrare în municipiu dinspre Vamă până la intersecția cu Șoseaua Prieteniei); Șos. Prieteniei .

Străzile din Municipiul Giurgiu în care este restricționată circulația autovehiculelor și utilajelor cu masă maximă autorizată mai mare de 7,5 tone vor fi semnalizate corespunzător.

Ultima modificare: 23.05.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul PREVENIREA EFICIENTĂ A INUNDAȚIILOR, PROIECT TRANSFRONTALIER DEPUS DE PRIMĂRIILE GIURGIU ȘI BREGOVO