Al patrulea proiect depus de municipalitate pe programul INTERREG V-A România – Bulgaria 2014-2020 este “Arte și tradiții din zona transfrontalieră în sprijinul turismului”. Proiectul a fost depus în parteneriat cu Centrul de Consultanță și Management de Proiect – Europroject Slatina, în calitate de lider de proiect, și Camera de Comerț și Industrie Ruse și are drept scop îmbunătățirea utilizării durabile a patrimoniului cultural prin recuperarea unui monument istoric și cultural de interes național (categoria A) și transformarea acestuia într-un centru trans-cultural de artă, un concept unic în regiunea transfrontalieră româno-bulgară.
Principalele activități ale proiectului sunt:
1. Achiziția unui monument istoric și cultural de interes național (categoria A)
2. Dezvoltarea unui plan de management pentru valorificarea acestuia
3. Reintroducerea monumentului istoric-cultural în circuitul turistic cultural prin transformarea acestuia într-un centru trans-cultural de artă.
4. Organizarea unor evenimente/festivaluri culturale și artistice pe teme variate cu specific transfrontalier, care pot deveni noi produse turistice culturale.
Monumentul istoric-cultural vizat a fi achiziționat și reintrodus în circuitul turistic este Conacul Udriște Năsturel de la Herăști, județul Giurgiu.
Municipiul Giurgiu, în calitate de partener în cadrul proiectului, va organiza conferințele de presă și o parte din evenimentele/festivalurile culturale și artistice.
Bugetul estimat al proiectului este de 1.500.000 euro, din care valoarea alocată municipiului Giurgiu este de 110.000 euro (TVA inclus).
Ultima modificare: 19.05.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu