PRIMARUL NICOLAE BARBU A SEMNAT UN NOU CONTRACT TRANSFRONTALIER

Joi, 11 mai, primarul Nicolae Barbu a fost prezent la Călărași pentru semnarea contractului de finanțare pentru un nou proiect transfrontalier Giurgiu-Ruse ”Dezvoltarea regiunii dunărene pentru o mai bună conectivitate a Euroregiunii Ruse-Giurgiu cu coridorul de transport pan-european nr.7.”

Proiectul a primit finanțare prin programul INTERREG V-A Romania-Bulgaria 2014-2020. În calitate de partener al proiectului, municipiul Giurgiu va primi suma de 3 milioane de euro. Astfel, vor fi amenajate pe canalul Sfântul Gheorghe locuri de acostare pentru ambarcațiuni de mici dimensiuni, în scopul creșterii capacității de transport pe Dunăre.

Tot prin acest proiect vor fi efectuate următoarele lucrări: construcție cheu -230 m, dale beton, construcție platformă portuară – 3.377 m2, construcție rampă de ridicare ambarcațiuni – 60 m x 6 m, construcție clădire administrativă și împrejmuire (70 m2 construiți), zonă reparații nave 92 ateliere – containere, zone/spații de acostare pentru ambarcațiuni.

Ultima modificare: 11.05.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul STADIUL LUCRĂRILOR DE MODERNIZARE A ȘOSELEI ALEXANDRIEI