COLEGIUL “ION MAIORESCU” ESTE CÂȘTIGĂTORUL CELEI DE-A ȘASEA EDIȚII A CONCURSULUI “CINE ȘTIE CÂȘTIGĂ”

Maratonul evenimentelor cultural-artistice din cadrul “Primăverii Culturale Giurgiuvene” a fost deschis astăzi, 7 aprilie, la Ateneul Nicolae Bălănescu, de concursul de cunoștințe generale “Cine știe câștigă”, aflat la cea de-a șasea ediție.

Și anul acesta, școlile participante au fost în număr de șapte (Școala Gimnazială nr. 1 “Sf. Gheorghe”, Școala Gimnazială nr. 2 „Mircea cel Bătrân”, Școala Gimnazială nr. 3, Școala Gimnazială nr. 4 „Mihai Eminescu”, Școala Gimnazială nr. 7, Școala Gimnazială nr. 8 „Academician Marin Voiculescu” și Colegiul Național „Ion Maiorescu”).

Moderatorul concursului a fost prof. Carmen Pețanca, iar jurizarea, prezidată de prof. Virgil Pețanca, a fost realizată de inspectori de specialitate ai Inspectoratului Școlar Județean (Ene Nicoleta, Adrian Nichita și Mihai Bică), precum și inspectorul general Gigi Oprișan.

Cele șapte echipe a câte cinci elevi și-au măsurat cunoștințele la patru discipline (limba și literatură română, istorie, geografie și muzică), în cadrul a trei runde de întrebări, respectiv, proba de audiție la muzică.

Pe locul întâi s-a clasat echipa Colegiului Național “Ion Maiorescu”, urmată de Școala Gimnazială nr. 7 (Locul II), Școala Gimnazială nr. 8 “Academician Marin Voiculescu” (Locul III) și Școala Gimnazială nr. 2 “Mircea cel Bătrân”(Mențiune).

Toate cele șapte echipe au primit diplome de participare, în timp ce membrii echipelor câștigătoare au fost răsplătiți și cu premii în bani.

Evenimentul s-a încheiat cu o fotografie de grup.

Ultima modificare: 07.04.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul CONCURSUL DE CULTURĂ GENERALĂ ”CINE ȘTIE CÂȘTIGĂ” A AJUNS LA CEA DE-A ȘASEA EDIȚIE