În urma descoperirii proiectilului de aviație în această dimineață, pe șantierul unde se construiește Portul Trimodal, echipele de interventie pregătesc asanarea, în condiții de siguranță.
Persoana care a descoperit proiectilul a alertat autoritățile prin numărul unic de urgență 112, la fața locului deplasându-se rapid o echipă de pirotehniști de la ISU Giurgiu.
Prima măsură care a fost luată de către personalul specializat a fost evacuarea muncitorilor și a personalului de pe șantier.
Inspectoratul de Urgență ”Vlașca” a solicitat ulterior sprijinul Unității Speciale de Intervenție în Situații de Urgență Ciolpani care va prelua coordonarea întregii acțiuni.
În operațiune este angrenat și Inspectoratul Județean de Poliție Giurgiu care a realizat un perimetru de siguranță.
Proiectilul ce a fost descoperit în urma unor lucrări efectuate pe șantier are cca. 250 de kg și se estimează a fi din al Doilea Război Mondial.
Ultima modificare: 13.02.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu