GRUPUL LOCAL DE LUCRU PENTRU INCLUZIUNEA ROMILOR, PRIMA ȘEDINȚĂ PE ANUL 2017

Grupul Local de Lucru pentru Incluziunea Socială a Romilor, structură înființată de municipalitate în 2015 pentru implementarea măsurilor cuprinse în Planul Local de Acțiune privind incluziunea minorității romilor, s-a reunit ieri, 16 februarie, într-o primă ședință de lucru pe anul 2017.

Ședința a fost condusă de viceprimarul Cioaca Ionut, în calitate de președinte al Grupului Local de Lucru. Ordinea de zi a cuprins prezentarea actiunilor și măsurilor întreprinse pe parcursul anului 2016, precum și propuneri pentru îmbunătățirea acțiunilor cuprinse în Planul Local de Acțiune.

Au fost puse în discuție, de asemenea, anumite situații întâlnite în rândul comunității rome din Giurgiu care duc de cele mai multe ori la abandonul școlar, cum ar fi căsătoria timpurie sau plecarea părinților în străinătate și lăsarea copiilor în grija bunicilor sau a altor membri ai familiei, necesitatea reabilitării și reintegrării socio-profesionale a persoanelor ieșite din penitenciar etc.

Au fost propuse soluții și măsuri concrete pentru rezolvarea acestor probleme cum ar fi: desfășurarea unor campanii de informare privind căsătoriile timpurii, reducerea abandonului școlar și violența domestică, organizarea de întâlniri cu membrii comunităților de romi, reprezentanți ai Poliției, avocați, psihologi reprezentanți ai ONG și ai autorităților locale, corespondarea cu AJOFM și ISJ pentru a vedea dacă au în derulare cursuri pentru reabilitarea și reintegrarea persoanelor ieșite din penitenciar, iar dacă nu, recomandarea către Serviciul de Probatiune pentru prelungirea perioadei de reintegrare.

Tot în cadrul ședinței de ieri au fost trecute în revista și evenimentele și acțiunile ce vor avea loc în perioada următoare (20 februarie – Comemorarea Holocaustului, la Scoala Gimnaziala nr.3, prin vizionarea filmului ”Drumul romilor catre libertate”, 27 februarie – campanie de informare privind imunizarea în cadrul comunitatilor de romi din municipiul Giurgiu de către reprezentanții Sastipen-Asociatia Centrul Romilor pentru Politici de Sănătate și 8 aprilie – Spectacol dedicat Zilei Internationale a Romilor).

Ultima modificare: 17.02.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul LUCRĂRI DE INVESTIȚII DESFĂȘURATE ÎN MUNICIPIU