18 PERSOANE SE AFLĂ ACUM LA CENTRUL DE PRIMIRI ÎN REGIM DE URGENȚĂ DE LA GIURGIU NORD

Numărul persoanelor vulnerabile aduse la Centrul de Primiri în Regim de Urgență de la Giurgiu Nord în această perioadă cu temperaturi scăzute a ajuns la 18, majoritatea având peste 50 de ani. Unul dintre aceștia a necesitat internarea în Spitalul Județean de Urgențe, fiind bolnav de cancer.

Pe lângă persoane fără adăpost, la Centru sunt cazați și doi bătrâni care, deși dețin o locuință, se află în imposibilitatea de a se încălzi sau hrăni.

Fie că sunt persoane aflate în dificultate sau fără adăpost, aici li se asigură cele trei mese zilnice (mic dejun, prânz, cină), încălzire, igienă corporală, curățenie în camere, îngrijire medicală, asistență și îndrumare socială, juridică, psihologică, ce au ca scop refacerea individuală și depășirea situației temporare de risc.

Ultima modificare: 12.01.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul GIURGIU SERVICII LOCALE S.A. A ACȚIONAT LA ADĂPOSTUL PENTRU CÂINI FĂRĂ STĂPÂN