ZIUA IMNULUI A FOST SĂRBĂTORITĂ MIERCURI, 29 IULIE, LA GIURGIU, ÎN PIAȚA TRICOLORULUI

Începand cu anul 1998, românii sărbătoresc anual, pe 29 iulie, Ziua Imnului de Stat al României. Astăzi, la Giurgiu, autoritătile judeţene şi locale, prefectul judeţului, Nina Carmen Crişu, subprefectul Laurenţiu Ţinea, vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Cristian Marciu, primarul municipiului, Nicolae Barbu, viceprimarul Liviu Popazu, administratorul public, Niculae Ghiţă, reprezentanţii instituţiilor deconcentrate şi din cadrul MAI s-au adunat în Piaţa Tricolurului, acolo unde au participat la evenimentul solemn ce marchează această zi.
După primirea oficialităţilor, cu Marşul de Întâmpinare, un sobor de preoţi a oficiat o slujbă religioasă. Despre însemnătatea şi solemnitatea Zilei Imnului a vorbit Cristina Olteanu, şeful Biroului Judeţean al Arhivelor Naţionale Giurgiu, moment urmat de recitarea unor poezii patriotice.
Ziua Imnului s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul ANUNȚ PRIVIND ÎNTRERUPEREA FURNIZĂRII APEI POTABILE