Primăria Giurgiu demarează o nouă etapă de dezinsecție la sol pentru stoparea înmulțirii și răspândirii țânțarilor și căpușelor. În perioada 20 – 31 iulie 2015 SC Giurgiu Servicii Locale va efectua stropiri cu insecticide în spațiile din jurul blocurilor și în spațiile verzi din municipiu.
Crescătorii de animale, albine etc. sunt rugați ca în această perioadă să-și ia toate măsurile ce se impun, pentru evitarea eventualelor accidente.
Dezinsecția nu presupune niciun pericol pentru populație, fiind realizată cu substanțe insecticide avizate de Ministerul Sănătății (Solfac EW50, K’othrine EC25).
Prima acțiune de dezinsecție la sol de anul acesta a avut loc în aprilie-mai și a vizat parcurile, scuarurile și vegetația din jurul blocurilor.
Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către