FESTIVALUL CONCURS DE MUZICĂ POPULARĂ ”IN MEMORIAM MARIN GHIOCEL” ŞI-A DESEMNAT CÂŞTIGĂTORII

Festivalul concurs naţional de muzică populară “In memoriam Marin Ghiocel” – ediţia a treia şi-a desemnat joi, 2 iulie, câştigătorii. Trofeul acestei ediţii a fost obţinut de Gâdea Daria, din Cluj Napoca. Organizatorii au acordat, de asemenea, premii I, II, III şi Menţiune, după cum urmează:
Premiul I: Moiceanu Alexandra Nicoleta (Dâmboviţa) şi Radu Raluca (Vaslui)
Premiul II: Mihalache Florin (Bucureşti) şi Guzic Ionela (Gorj)
Premiul III: Sărmoş Vlăduţ (Bistriţa Năsăud) şi Ciucu Nicoleta Mădălina (Ilfov)
Menţiune: Păun Stelian (Giurgiu, Letca Nouă), Turică Daniel Cătălin (Ilfov) şi Alexandru Simona (Bucureşti).
Premiul de popularitate pregătit de organizatorii evenimentului a mers către Hoşbotă Maria, care a reprezentat Bucovina.
Cei 22 de concurenţi înscrişi au avut de interpretat câte două cântece, unul fără acompaniament (doină sau baladă), specific zonei pe care o reprezintă, şi unul cu acompaniament orchestral. Juriul a fost alcătuit din etnomuzicologul dr. Elise Stan, în calitate de preşedinte, şi prof. dr. Gheorghe Niţescu, prof. conf. Aurel Mustăţea, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Dumitru Gavrilă şi directorul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiționale, prof. Carmen Mihaela Peţanca, în calitate de membri.
Festivalul s-a bucurat de acompaniamentul Orchestrei “LĂUTARII”, condusă de marele violonist şi dirijor Nicolae Botgros. În cadrul Galei Laureaţilor care a încheiat festivalul, primarul Nicolae Barbu a oferit maestrului Nicolae Botgros şi orchestrei sale o diplomă de excelenţă şi o plachetă reprezentând Turnul cu ceas şi Colegiul Naţional Ion Maiorescu, edificii de mare însemnătate ale oraşului Giurgiu. Recitalul de gală a fost susținut de câștigătoarea Trofeului Festivalului ”In memoriam Marin Ghiocel” – ediția 2014, Georgiana Chrobatiuc, Petrică Mîţu Stoian, Niculina Stoican, Constantin Enceanu și Ionuţ Sidău. În prima zi a festivalului recitalul a fost oferit de Steliana Sima, Mioara Velicu şi Gheorghe Roşoga.
Întregul festival a fost transmis în direct de postul de televiziune “Favorit TV”.
Prin Festivalul concurs naţional de muzică populară ”In memoriam Marin Ghiocel”, organizatorii şi-au propus să aducă un prinos de recunoştinţă marelui dirijor născut la Frăteşti, precum şi să valorifice folclorul muzical tradiţional, să descopere şi să promoveze valorile interpretative din diferite zone folclorice ale ţării precum şi portul popular.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul S-A ÎNCHEIAT PRIMA ETAPĂ A DEZINSECȚIEI AERIENE ÎMPOTRIVA ȚÂNȚARILOR