„CARAVANA FILMULUI ROMÂNESC – CAPODOPERE ALE CINEMATOGRAFIEI NAŢIONALE” POPOSEŞTE LA GIURGIU

La sfârşitul acestei săptămâni, în perioada 17 – 19 iulie, locuitorii Municipiului Giurgiu sunt invitaţi la film. „Caravana filmului românesc – Capodopere ale cinematografiei naţionale” va poposi pe platoul din faţa Teatrului „Tudor Vianu”, oferind publicului posibilitatea vizionării a trei dintre cele mai îndrăgite filme de comedie din patrimoniul naţional de film: „Actorul şi sălbaticii”, în regia lui Manole Marcus, „Secretul lui Bachus”, în regia lui Geo Saizescu şi „Buletin de Bucureşti”, în regia lui Virgil Calotescu.
Pot fi văzuţi şi revăzuţi marii actori ai scenei şi ecranului românesc precum Toma Caragiu, Mircea Albulescu, Marin Moraru, Ştefan Mihăilescu Bărila, Gheorghe Dinică, Sebastian Papaiani, Catrinel Dumitrescu şi mulţi alţii.
„Caravana filmului românesc” este un proiect iniţiat şi derulat de Asociaţia CineCultura şi MDV Audio Studio, iar la Giurgiu este realizat în colaborare cu Primăria Municipiului Giurgiu şi Centrul Cultural „Ion Vinea”.

Programul “Caravanei filmului românesc” este următorul:

Vineri, 17 iulie, ora 21.00: ACTORUL ŞI SĂLBATICII
Regia: Manole Marcus; Scenariul: Titus Popovici;
Cu: Toma Caragiu, Margareta Pogonat, Mircea Albulescu, Ion Besoiu, Mircea Diaconu, Marin Moraru, Ovidiu Iuliu Moldovan

Sâmbătă, 18 iulie, ora 21.00: SECRETUL LUI BACHUS
Regia: Geo Saizescu; Scenariul: Titus Popovici;
Cu: Ştefan Mihăilescu-Brăila, Gheorghe Dinică, Dem Rădulescu, Emil Hossu, Jean Constantin, Sebastian Papaiani, Horaţiu Mălăele

Duminică, 19 iulie, ora 21.00: BULETIN DE BUCUREŞTI
Regia: Virgil Calotescu; Scenariul: Francisc Munteanu;
Cu: Mircea Diaconu, Catrinel Dumitrescu, Draga Olteanu Matei, Octavian Cotescu, Diana Lupescu, Ştefan Mihăilescu-Brăila, Costel Constantin

Alte informaţii privind „Caravana filmului românesc – Capodopere ale cinematografiei naţionale” pot fi găsite în comunicatul de presă al Asociaţiei CineCultura.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul IMPOZITUL PENTRU AUTOTURISMELE HIBRID SCADE CU 95%