COMPETIŢIA DE VÂSLIT ÎN CANOTCI DE 10 plus 1 – “DESCOPERĂ ROWMANIA”

Pentru al treilea an consecutiv, la Giurgiu se va desfăşura duminică, 28 iunie, începând cu ora 09:30, pe Canalul Sf. Gheorghe, în zona Podului Bizetz, competiţia de vâslit în canotci de 10+1 – “Descoperă Rowmania”.
Program:
09:30 – 11:00 Înscrierea participanților şi acomodarea cu ambarcaţiunile (echipe)
11:00 – 11:15 Stabilirea ordinii de intrare în concurs și ședința tehnică (instructaj)
11:00 – 14:00 Desfășurarea concursului de canotcă 10+1 (pe serii, semifinale, finala)
14:00 – 14:30 Festivitatea de premiere a concursului de canotcă 10+1

“Descoperă Rowmania – România naturală văzută din barcă” este o campanie națională de promovare a patrimoniului național și urmărește descoperirea României naturale, prin promovarea mișcării în aer liber. Obiectivul acestei campanii este să reapropie oamenii de natură și să-i reconecteze la aceasta, având ca instrument canotca și vâslitul.
Descoperă Rowmania Giurgiu este un eveniment organizat de Asociația „Ivan Patzaichin – Mila 23” împreună cu Primaria Municipiului Giurgiu și Centrul Cultural “Ion Vinea” şi cu sprijinul: Club Nautic San Giorgio, Aqua Carpatica, Administrația Națională Apele Romane şi Kiss FM Giurgiu.
Câştigătorii de la Giurgiu vor intra în finala națională Descoperă Rowmania, care se va desfăşura în cadrul Festivalului Rowmania, pe 30 august, la Tulcea.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul ZIUA DRAPELULUI NAŢIONAL, SĂRBĂTORITĂ DE OFICIALITĂŢILE GIURGIUVENE