CEREMONII PRILEJUITE DE ZIUA DRAPELULUI

Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită și la Giurgiu, în Piata Tricolorului, pe platoul din faţa Primăriei Municipiului Giurgiu, în prezența autorităților locale și județene, dar şi a trecătorilor opriţi pentru a urmări ceremonialul.
Manifestările dedicate acestei zile au început încă de joi seara, atunci când drapelul a fost coborât de pe catarg şi apoi sfinţit în Catedrala Episcopală “Adormirea Maicii Domnului”.
Vineri dimineaţă, drapelul a fost adus şi în prezenţa autorităţilor, un sobor de preoţi a oficiat slujbă religioasă.
După ceremonialul religios, prefectul de Giurgiu, Nina Carmen Crişu, preşedintele Consiliului Judeţean Vasile Mustăţea şi viceprimarul Alexandu Vladu au sărutat Drapelul înainte de a fi ridicat pe catarg, în acordurile imnului naţional al României interpretat de Fanfara Centrului Cultural “Ion Vinea” şi de soliştii Corului “Lira”.
Manifestările dedicate Zilei Drapelului Naţional al României au culminat cu defilarea Gărzii de Onoare.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul ZIUA DRAPELULUI NAŢIONAL, SĂRBĂTORITĂ DE OFICIALITĂŢILE GIURGIUVENE