5 iunie – Ziua Internationala a Mediului

Ziua Internațională a Mediului, 5 iunie, a fost sărbătorită la Giurgiu de echipa județeană “Let’s Do It, Danube!” (LDID), împreună cu mai multe instituții publice, printr-o serie de activități menite să-i conștientizeze și totodată să-i responsabilizeze pe cetățeni în ceea ce privește păstrarea unui mediu curat.
Una dintre aceste activități a fost proiectarea, la Ateneul Nicolae Bălănescu, a părții a doua a filmului “Dunărea, amazonul Europei” – considerat cel mai frumos documentar despre Dunăre din ultimii ani. Concursul de creaţie “Exploratorii Dunării” a fost un alt eveniment dedicat mediului și totodată dascălilor, având în vedere că 5 iunie este și Ziua Învățătorului. Concursul a avut loc cu susţinerea SGA Giurgiu şi Garda de Mediu Giurgiu, Primăria Municipiului Giurgiu, prin Centrul Cultural Local Ion Vinea Giurgiu, precum şi a Inspectoratului Şcolar Judeţean și a reunit peste 300 de elevi, cadre didactice şi invitaţi.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul MARȘUL FACTORILOR POȘTALI, O ACȚIUNE RELUATĂ LA GIURGIU DUPĂ TREI ANI