SEARA DE MUZICA SPANIOLA – DE DONDE VENIS, AMORE?

Miercuri, 13 mai, ora 19.00, Ateneul “Nicolae Bălănescu” din Giurgiu va fi gazda unei seri de muzică spaniolă – De donde venis, amore? (De unde ai venit, dragoste?)
Evenimentul cultural este organizat de Primăria Giurgiu şi Centrul Cultural “Ion Vinea” şi face parte din seria manifestărilor cultural-artistice cuprinse în “Primăvara culturală giurgiveană”.
Recitalul De donde venis, amore? (De unde ai venit, dragoste?) îşi propune să dezvăluie publicului românesc fascinantul tărâm iberic prin intermediul muzicii pline de culoare, ritm şi pasiune, într-o manieră cât mai autentică, ce aparţine unor tinere foarte talentate – studente, masterande şi absolvente ale Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti, care vor interpreta arii cunoscute şi mai putin cunoscute din zarzuele, sau simple cântece de inspiraţie populară, ale unora dintre cei mai importanţi compozitori spanioli, precum Francisco Barbieri, Ruperto Chapi, Géronimo Giménez, Pablo Luna, Fernando Obradors, José Serrano, Pablo Sorozábal şi Federico Moreno Torroba. În centrul acestei călătorii imginare prin intermediul poveştilor de dragoste, împletite armonios cu imagini descriptive şi contemplative, se află femeia, în permanentă căutare a iubirii sincere, devotate, pure, al cărei suflet poartă un curcubeu de sentimente.
Pe scena anteneului din municipiul Giurgiu vor urca artişti ai genului spaniol, precum: Cătălina Antal, Martiniana Antonie, Amaia Arrieta Vargas, Dima Iuliana, Oana Neagoe, Andreea Panu, Cristina Vasilache, iar la pian va interpreta Inna Oncescu. Regia artistică a spectacolului este semnată de Claudia Codreanu.
Aşadar, toţi giurgiuvenii iubitori ai muzicii de calitate sunt aşteptaţi la acest spectacol plin de culoare, unde intrarea este liberă.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul CEREMONII MILITARE SI DEPUNERI DE COROANE