REGIMUL JURIDIC AL ACHIZIȚIILOR PUBLICE ÎN INSTITUȚIILE BUGETARE

Primăria municipiului Giurgiu şi Consiliul Judeţean în parteneriat cu Direcţia Generală Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Giurgiu au organizat luni, 25 Mai 2015 un Seminar, încadrat în seria de activități de prevenire dedicate Zilei aniversare a Direcției Generale Anticorupție din 30.05.2015, cu tema “Regimul Juridic al Achizițiilor Publice în România”.
Seminarul s-a desfăşurat începând cu ora 10.00, la Ateneul “Nicolae Bălănescu” şi a fost organizat în cadrul Protocoalelor instituționale de colaborare încheiate în vederea promovării unor mesaje cu conținut informativ-preventiv anticorupție și pentru diversificarea canalelor de informare a societății civile. Grupul țintă căruia s-a adresat Seminarul: personalul Aparatului de specialitate al Consiliului Județean Giurgiu, Primăriei municipiului Giurgiu, instituțiilor subordonate, Unităților Administrativ Teritoriale din Județul Giurgiu, Structurilor M.A.I, personal de execuție și conducere, implicat în derularea procedurilor de achiziție publică. La eveniment a participat și primarul municipiului Giurgiu, Nicolae Barbu, care în deschiderea Seminarului a ţinut un discurs despre importanţa regimului juridic în domeniul achiziţiilor și a informaţiilor de specialitate pe care organizatorii evenimentului le-au transmis participantilor, dar și despre importanţa respectării legalităţii în domeniul licitaţiilor publice.
La invitația Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Giurgiu au răspuns reprezentanți cu funcții de conducere din cadrul Agenției Naționale pentru Reglementarea și Monitorizarea Achizițiilor Publice, Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor și Direcției Generale Anticorupție.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul GRUPUL GERMAN DE FIRME SALZGITTER A DESCHIS UN DEPOZIT ÎN GIURGIU