MESAJUL DOMNULUI PRIMAR NICOLAE BARBU CU PRILEJUL PRAZNICULUI INALTARII DOMNULUI, ZIUA EROILOR SI AL SARBATORII SFINTILOR CONSTANTIN SI ELENA

Dragi giurgiuveni,

Ziua de 21 mai a acestui an ne oferă un întreit prilej de bucurie, de emoție și totodată de recunoștință. În primul rând sărbătorim momentul în care Mântuitorul Iisus Hristos S-a înălțat la cer de pe Muntele Măslinilor, în prezența apostolilor, la 40 de zile după Înviere. Tot astăzi, prin hotărârea din anul 1920, constifințită prin alte hotărâri din anul 1999 și 2001, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a instituit ,,Ziua Eroilor” pentru cinstirea ostașilor și luptătorilor români, care s-au jertfit pentru neamul nostru. Nu în ultimul rând, sărbătorim pe Sfinții Împărați Constantin și Elena (sec. IV) cei care au fost modele de conducători și care pentru activitatea lor deosebită, pentru misiunea Bisericii în lume, sunt venerați întocmai ca Apostolii.
De aceea, cu acest prilej deosebit, le urez tuturor giurgiuvenilor care își cinstesc ocrotitorii spirituali multă sănătate, zile îndelungate, fericire și prosperitate.

Hristos S-a înălțat!

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către