CONCURSUL NATIONAL “RITMURI DE TOACA” – LA A-X-A EDITIE

A devenit, deja, o tradiţie pentru Biserica Bunavestire din municipiul Giurgiu ca în fiecare an, în luna mai, să găzduiască şi să organizeze Concursul Naţional “Ritmuri de Toacă”. Ajuns la cea de-a X-a ediţie, evenimentul din acest an, desfăşurat marţi, 12 mai, a reunit elevi seminarişti din nouă localităţi ale ţării, respectiv Buzău, Slobozia, Constanţa, Dorohoi şi Giurgiu.
Şi pentru că toţi sunt talentaţi şi au arătat că ritmul de toacă poate fi bătut în diverse moduri, niciunul dintre participanţi nu a plecat acasă fără să primească un premiu. Astfel, au fost acordate trei premii I, trei premii II şi premii III elevilor:
Premiul I :
Cocoş Ionuţ – Seminarul Sf. Cuvios Dionisie Exigul din C-ţa
Condurachi Cristian – Seminarul Teologic Teoctis Patriarhul din Giurgiu
Afalter Valentin – Seminarul Teologic Sf. Ioan Iacob din Dorohoi
Premiul II :
Biţică Valentin – Seminarul Teologic Chesarie Episcopul din Buzău
Ivănuş Lucian – Seminarul Teologic Teoctist Patriarhul din Giurgiu
Radu Cosmin – Seminarul Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Solobozia
Premiul III:
Mafteiu Neagu – Seminarul Teologic Chesarie Episcopul din Buzău
Avram Alexandru – Seminarul Giurgiu
Fisie silviu – Seminarul Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Slobozia
Participanţii au fost recompensaţi la finalul concursului cu medalii, diplome şi premii oferite de cei trei organizatori, în speţă Primăria Municipiului Giurgiu, Episcopia Giurgiului şi Seminarul Teologic Teoctist Patriarhul din Giurgiu.
Prezent la eveniment, primarul Nicolae Barbu a primit din partea organizatoarei Concursului “Rimuri de Toacă”, profesor Maria Băiatu, o medalie, în semn de recunoştinţă pentru deschiderea de care a dat dovadă şi suportul oferit în organizarea acestui concurs.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul CEREMONII MILITARE SI DEPUNERI DE COROANE