“CINE STIE CASTIGA” LA PRIMAVARA CULTURALA GIURGIUVEANA

Ateneul “Nicolae Bălănescu” a găzduit astăzi, 20 mai, a patra ediție a Concursului de cunoştinţe generale “Cine ştie câştigă”, acțiune desfăşurată în cadrul Primăverii Culturale Giurgiuvene. Echipele concurente formate din câte cinci elevi de la școlile gimnaziale nr. 1, 2, 3, 4, 7, 8 și 10 și-au măsurat cunoștințele la patru discipline: limba și literatura română, istorie, geografie și muzică, această din urmă probă constând în audierea unor fragmente muzicale pe care concurenţii au trebuit să le recunoască.
Concursul a fost moderat de prof. Carmen Peţanca, iar juriul, prezidat de prof. Virgil Pețanca, a avut ca membri specialişti ai celor patru discipline: inspector Nicoleta Ene, pentru partea de limba şi literatura română, inspector Adrian Nichita, pentru partea de istorie și geografie, și inspector Bică Mihai, pentru partea de muzică.
Fiecare disciplină a avut câte șase subiecte, echipele având la dispoziţie trei minute pentru fiecare subiect. Cele șapte echipe participante au fost susținute din sală de colegi şi profesori, dar și de edilul șef Nicolae Barbu.
Câștigătorii ediției de anul acesta au fost: Şcoala Gimnazială nr 8 „Acad. Marin Voiculescu” – premiul I, Şcoala Gimnazială nr. 1 „Sf. Gheorghe” – premiul II, Şcoala Gimnazială nr. 2 „Mircea cel Bătrân” – premiul III și Școala Gimnazială nr. 4 “Mihai Eminescu” – mențiune. Membrii echipelor fruntașe au primit din partea municipalității premii în bani, după cum urmează: 200 lei/elev pentru locul I, 150 lei/elev pentru locul II, 100 lei/elev pentru locul III și 50 lei/elev pentru mențiune.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul ANUNT IMPORTANT