SAPTAMANA VIITOARE INCEPE DEZINSECTIA LA SOL, PE CIRCA 40 DE HECTARE

Primăria municipiului Giurgiu prin Societatea Giurgiu Servicii Locale îi anunță pe cetățeni că săptămâna viitoare va începe dezinsecția la sol, urmând să fie efectuate stropiri cu insecticide pentru stoparea înmulțirii și răspândirii insectelor dăunătoare (tânțari și căpușe), la nivel terestru, în jurul blocurilor și în spațiile verzi, în perioada 16 aprilie – 16 mai.

În acest scop, crescătorii de albine și de animale sunt rugați să își ia toate măsurile ce se impun pentru protecție și evitarea eventualelor accidente.

Pentru populație, acțiunea de dezinsecție planificată pentru o suprafață de circa 400.000 mp (40 ha) nu presupune niciun pericol. Dezinsecția se va realiza cu substanțe insecticide avizate de Ministerul Sănătății, în vederea combaterii tuturor insectelor (solfac EW50, K’othrine EC25).

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul SUPLIMENTARE DE BUGET PENTRU CHELTUIELI DE DEZVOLTARE SI FUNCTIONARE