Patronul Spiritual al Giurgiului, sarbatorit la Catedrala Adormirea Maicii Domnului

Catedrala Adormirea Maicii Domnului din municipiul Giurgiu s-a dovedit a fi neîncăpătoare de ziua Sfântului Mucenic Gheorghe – patronul spriritual al oraşului Giurgiu, când la slujba religioasă giurgiuvenii au venit în număr mare.
La Sfânta Liturghie, oficiată de un sobor de preoţi în frunte cu Prea Sfinţitul Ambrozie – Episcop al Giurgiului şi Prea Sfinţitul Galaction, Episcop al Alexandriei şi Teleormanului, au participat şi oficialităţi locale şi judeţene, parlamentari, consilieri locali şi reprezentanţi ai altor instituţii.
După oficierea slujbei religioase, primarul Nicolae Barbu a felicitat un tânăr giurgiuvean născut de ziua Sfântului Mucenic Gheorghe şi care în această zi a împlinit frumoasa vârstă de 18 ani. Acestuia i s-a acordat certificatul de cetăţean al municipiului Giurgiu, totodată edilul şef oferindu-i un cadou simbolic.
Tot de ziua Sfântului Mucenic Gheorghe, în acelaşi cadru oficial domnului Nicu Gingă i-a fost conferit titlul de cetăţean de onoare al municipiului Giurgiu pentru întreaga activitate sportivă şi performanţele obţinute de-a lungul timpului. Primarul municipiului Giurgiu a mulţumit celor prezenţi pentru că au venit în număr mare la slujba religioasă, slujbă care deschide seria manifestărilor culturale, religioase şi artistice dedicate Zilei municipiului Giurgiu.
De asemenea, edilul şef a lansat invitaţia către toţi giurgiuvenii de a participa la evenimentele organizatae cu acesată ocazie şi le-a adresat un sincer şi călduros “La mulţi ani!” de ziua orasului Giurgiu.
Cu această ocazie municipalitatea din Giurgiu a oferit celor prezenţi la slujba religioasă cocarde tricolore și iconiţe cu Sfântul Mare Mucenic Gheorghe.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul DREPTURI SALARIALE PENTRU POLITISTII LOCALI APROBATE IN CONSILIUL LOCAL