INTALNIREA COMITETULUI POLITIC AL – PLATFORMA VOCEA AUTORITATILOR LOCALE SI REGIONALE PENTRU DEZVOLTARE

Cel de-al doilea eveniment desfășurat în cadrul proiectului – Platforma – vocea autorităţilor locale şi regionale pentru dezvoltare_ la Bruxelles, pe 10 aprilie, a fost Întâlnirea Comitetului Politic al Platforma, în care reprezentantul AMR este viceprimarul Alexandru Vladu. Tema acestei întâlniri, ca şi în cazul Comitetului Director, a fost creşterea gradului de conştientizare a cetăţenilor în privinţa rolului autorităţilor locale în dezvoltare. O chestiune discutată a fost aceea a diversităţii şi varietăţii existente în UE care se pot însă constitui într-un tot unitar, atât timp cât folosim diversitatea în favoarea noastră, a tuturor cetăţenilor europeni. O problemă ridicată de reprezentanţii autorităţilor locale din sudul Europei (Spania, Sicilia, Sudul Franţei) a fost aceea a migraţiei dinspre Nordul Africii, cu menţiunea că trebuie să privim migraţia ca pe un drept al omului la mobilitate şi nu ca pe un aspect negativ. La această problemă, reprezentantul municipiului Giurgiu, viceprimarul Alexandru Vladu, a precizat că în Giurgiu nu sunt probleme de acest fel şi că numărul foarte mic al imigranţilor din oraş nu ridică probleme autorităţilor locale. În realitate tema migraţiei este a întregii Europe. O altă chestiune discutată a fost aceea a analizei MDGs (Obiectivele de Dezvoltare ale Mileniului) care au fost adoptate la Adunarea Generală ONU – în anul 2000 şi acoperă perioada 2000 – 2015. La Adunarea Generală a ONU din vara acestui an, vor fi dezbătute SDGs (Obiectivele Strategice de Dezvoltare) pentru perioada 2015 – 2030. În acest context a fost accentuată importanţa cooperării internaţionale şi inter-regionale în UE atât între statele membre cât şi între statele membre şi cele ne-membre, din Europa sau de pe alte continente.Ca o concluzie a acestei întâlniri, preşedintele Comitetului Politic, dl. Hans Janssen din Olanda, a accentuat ideea importanţei autorităţilor locale şi regionale în reducerea diferenţelor existente între comunităţi şi colectivităţi, începând cu parteneriate culturale şi până la parteneriate economice.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul MESAJUL PRIMARULUI NICOLAE BARBU CU OCAZIA PASTELUI