A FOST APROBAT REGULAMENTUL DE STABILIRE SI ÎNCADRARE IN CATEGORIA IMOBILELOR DEGRADATE, NEINGRIJITE ŞI NEINTRETINUTE

Regulamentul de stabilire şi încadrare în categoria imobilelor degradate, neîngrijite şi neîntreţinute a trecut de votul consilierilor municipali, însă cu nouă abţineri. Scos de pe ordinea de zi într-o şedinţă anterioară, proiectul de hotărâre care viza acest regulament a fost reintrodus în şedinţa ordinară din 22 aprilie şi asta pentru că noul Cod Fiscal care prevede regulamentul respectiv are aplicabilitate începând cu anul 2017.
Primarul Nicolae Barbu a argumentat reintroducerea acestui proiect în atenţia consilierilor prin faptul că toţi proprietarii de imobile degradate trebuie să conştientizeze că reprezintă un risc pentru toţi giurgiuvenii care trec pe lângă aceste clădiri: “După ce am intrat în posesia noului Cod Fiscal am constatat că acesta se aplică din 2017, de aceea am considerat necesară reintroducerea regulamentului pe ordinea de zi. Nu vrem să penalizăm pe nimeni, ci vrem doar să conştientizăm proprietarii imobilelor degradate şi neîngrijite că acestea reprezintă un risc pentru orice trecător. Deţinătorii imobilelor de acest gen vor plăti impozitul anual cu 20% mai mult decât plata normală. Avem foarte multe clădiri în Giurgiu care pun în pericol vieţile giurgiuvenilor care trec pe lângă ele, iar această variantă a fost cea mai bună cale de constrângere pentru proprietarii acestor imobile.”

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul Multiplul campion Nicu Ginga, Cetatean de Onoare al municipiului Giurgiu