Masuri impotriva extinderii virusului gripei aviare in Giurgiu si judetul Giurgiu

rimăria Municipiului Giurgiu informează cetățenii cu privire la avertizarea emisă de Autoritatea Națională Sanitară și pentru Siguranța Alimentelor în care se specifică evoluția unor focare de influență aviară în Europa și la nivel mondial, precum și confirmarea unui caz de gripă aviară în Bulgaria.
Ca urmare a acestui avertisment emis către toate primăriile din județul Giurgiu, municipalitatea va dispune următoarele măsuri, respectiv interzicerea comercializării păsărilor vii în târguri, piețe, oboare și interzicerea scoaterii din curte a tuturor păsărilor.
De asemenea, va fi interzis ca pe ochiuri de apă, bălți, râuri, să fie lăsate palpimedele (gâște, rațe) din gospodăriile populației, acestea fiind locuri de contact cu păsările migratoare ce pot transmite virusul gripei aviare.
Orice situație deosebită de pe raza localităților va fi comunicată de către primării Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Giurgiu.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul Politia Locala a largit aria competentelor in 2014 fata de anul 2013