Primul concert educativ din acest an sustinut de orchestra de suflatori “Valahia”

Seria concertelor educative dedicate elevilor din şcolile gimnaziale şi liceele din municipiu continuă și anul acesta. Astfel, joi, 29 ianuarie, ora 17.30, în sala de spectacol a Centrului Cultural „Ion Vinea”, va avea loc primul concert educativ din acest an. Concertul este susținut de orchestra de suflători ”Valahia”, condusă de dirijorul Virgil Pețanca.
Tematica este în concordanţă cu programa şcolară, iar la acest concert va fi abordat „Timbrul instrumental”. Elevilor le va fi explicată, teoretic şi practic, această calitate a sunetului pe fiecare familie de instrumente muzicale care alcătuiesc orchestra (ex: clarinet, trompetă, fligorn, basfligorn, eufoniu, saxofon, corn, trombon, tubă, secţia ritmică).
De asemenea, li se va explica rolul fiecărui instrument într-o orchestră şi totodată, li se va oferi un microconcert care va cuprinde genurile muzicale importante pe care elevii ar trebui să le cunoască şi să le îndrăgească, cum ar fi: valsul, polka, marşul, muzica uşoară şi chiar muzica de factură cultă.
Stagiunea concertelor educative se desfăşoară anual în două perioade, respectiv ianuarie – mai și octombrie – decembrie și include cel puţin un concert pe lună.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul Taxa de habitat se va plati lunar la Taxe si Impozite