MARELE POET MIHAI EMINESCU, OMAGIAT iN PARCUL ALEI

Moment solemn, joi 15 ianuarie, la statuia poetului Mihai Eminescu din Parcul Alei, cu ocazia omagierii a 165 de ani de la naşterea acestuia.
În cadrul manifestărilor desfăşurate cu ocazia Zilei Culturii Naţionale, primarul Nicolae Barbu, viceprimarul Alexandru Vladu, alături de ale autorităţi locale, judeţene, oameni de cultură precum şi oaspeţi de onoare au asistat şi la un pelerinaj desfăşurat în Parcul Alei.
Cu această ocazie, participanţii au depus flori la statuia lui Mihai Eminescu, au fost rostite versuri celebre şi cuvinte de evocare pentru cel care a rămas în istoria literaturii sub numele de “Luceafărul poeziei româneşti”.
Pelerinajul de la statuia poetului din Parcul Alei a fost urmat de mai multe manifestări culturale.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul “Cauti un loc de munca? Pune CV-ul tau aici!”