Sculptura in memoria revolutionarilor giurgiuveni

În ultima şedinţă a Consiliului Local din data de 18 decembrie 2014 , care a fost de altfel şi ultima şedinţă ordinară din acest an , consilierilor locali le-a fost supus atenţiei un proiect de hotărâre privind acceptarea cu titlu de donaţie din partea unui cetăţean al oraşului Giurgiu, a unei sculpuri numită „Mângâiere”.
Giurgiuveanul Stoenescu Petrişor , de profesie inginer , fost angajat al ICMUG SA a dorit să facă această donaţie municipalităţii pentru a fi amplasată pe soclul monumentului dedicat eroilor Revoluţiei din 1989.
Sculptura va fi ampalastă zilele acestea la Troiţa de la Teatrul „Tudor Vianu , urmând ca pe 22 decembrie când se împlinesc 25 de ani de la Revoluţia din 1989 să fie dezvelită şi sfinţită într-un cadru oficial. Ing. Stoenescu Petrişor a fost partcipant la Revoluţia din decembrie 1989 de la Giurgiu.

Ultima modificare: 18.12.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Proiectele municipalitatii din Giurgiu pentru 2015