Plata restantelor asistentilor personali se va face pana la sfarsitul anului

“Asistenţii persoanelor cu handicap îşi vor primi toate restanţele până la sfârşitul acestui an şi aşa cum le-am promis nu voi intra cu datorii în noul an.” Este declaraţia făcută de edilul Nicolae Barbu, în conferinţa de presă, susţinută, miercuri, 10 decembrie.
Astfel, primarul municipiului a dat asigurări că până la sfârşitul acestei săptămâni se va face plata restanţei din veniturile proprii pe luna septembrie, respectiv 70% din salariu, urmând ca în săptămâna 15-19 decembrie să fie achitate salariile aferente lunii octombrie.
După Crăciun, asistenţii persoanelor cu dizabilităţi îşi vor primi şi drepturile salariale pentru luna noiembrie.
În şedinţa extraordinară, convocată imediat după conferinţa de presă a primarului Nicolae Barbu, a fost aprobată de către consilieri rectificarea bugetară de la Guvern care cuprinde, pe lângă alte sume ,aproape 5, 2 miliarde, bani care vor ajuta la plata acestor restanţe.

Ultima modificare: 10.12.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Giurgiu s-a imbracat de sarbatoare