Mesajul Domnului Primar Nicolae Barbu cu ocazia Sărbătorii Sfântului Nicolae

În fiecare an în data de 6 decembrie, Biserica Ortodoxă îl prăznuiește pe Sfântul Nicoale, Arhiepiscopul din Mira Lichiei. De origine grecească, numele (Nikolaos) este format din doua cuvinte: nike, „victorie“ (de la nikao, „a învinge“), și laos, „popor“, putându-se tălmăci prin „obștească biruință“. Fiind demn de numele pe care l-a purtat, Sfântul Nicolae a fost un mare aparător al dreptei credințe, dar și un mare filantrop. Tradiția reține numeroasele sale fapte de întrajutorare creștină, grija față de cei aflați în mari nevoi rămânând și după mutarea sa la cele veșnice, fiind cunoscut ca grabnic ajutător și mare facător de minuni.

De aceea, în aceasta zi aleasă de sărbătoare le urez tuturor giurgiuvenilor care își cinstesc ocrotitorul calde urări de sănătăte, prosperitate și multe împliniri alături de cei dragi!

La mulți și fericiți ani!

Ultima modificare: 05.12.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Zilele Reciclarii in orasul Giurgiu!