Conferinta de presa pentru incheierea proiectului de consolidare a Colegiului National Ion Maiorescu

Proiectul pentru consolidarea clădirii Colegiului Naţional Ion Maiorescu a ajuns la final. Miercuri, 10 decembrie 2014, Primăria a găzduit conferinţa de presă de încheiere a proiectului Continuarea lucrărilor „Consolidare a clădirii Colegiului Naţional Ion Maiorescu” din Giurgiu. La eveniment au participat primarul Nicolae Barbu, viceprimarul Alexandru Vladu, directorul TC Construct, Constantin Telehoi, inspectorul general al ISJ, Gigi Oprişan, preşedintele Asociaţiei Pro Maiorescu, Dincă Ion, directorul Colegiului Naţional Ion Maiorescu, Mirela Delea, reprezentanţi ai Instituţiei Prefectului şi Consiliului Judeţean, profesori ai Colegiului, angajaţi ai Primăriei şi, bineînţeles, mass-media locală.
În cadrul conferinţei a fost prezentat un material power point privind scopul, obiectivele specifice ale proiectului, activităţile, sursele de finanţare şi rezultatele acestuia. De asemenea, primarul Nicolae Barbu, viceprimarul Alexandru Vladu, directorul TC Construct, directorul Colegiului Ion Maiorescu, preşedintele Asociaţiei Pro Maiorescu, inspectorul Gigi Oprişan au luat pe rând cuvântul pentru a-şi exprima mulţumirile, aprecierea şi felicitările pentru reuşita acestui proiect atât de necesar pentru elevii care erau nevoiţi să înveţe în condiţii improprii.
Referitor la măsura cedării lucrărilor de consolidare a liceului către Primărie, edilul Nicolae Barbu a precizat că s-a dovedit a fi una înţeleaptă şi că doreşte să procedeze la fel şi cu alte clădiri-emblemă ale oraşului, cum ar fi Palatul Justiţiei, Teatrul Tudor Vianu, Casa Tineretului, având în vedere că în Programul Operaţional Regional 2014-2020 primăriile sunt mai eligibile ca oricare alte instituţii.

Ultima modificare: 10.12.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Giurgiu s-a imbracat de sarbatoare