30 de cupluri giurgiuvene, premiate in cadru festiv pentru implinirea a 50 de ani de casatorie

30 de cupluri giurgiuvene care au împlinit jumătate de secol de la căsătorie au fost premiate astăzi, 16 decembrie, în cadru festiv, de Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Giurgiu. Evenimentul s-a desfăşurat la Ateneul „Nicolae Bălănescu”, în prezenţa edilului Nicolae Barbu, care a ţinut să-i felicite pe sărbătoriţi pentru cei 50 de ani petrecuţi împreună şi să le adreseze urări de bine: „Vă felicit pentru această frumoasă vârstă de 50 de ani de căsătorie. Anul trecut am împlinit şi eu 25 de ani de căsătorie. Este un ţel pe care ni-l dorim cu toţii. Vă doresc să aveţi o viaţă frumoasă şi liniştită în continuare, să vă dea Dumnezeu bucurie şi viaţă lungă, să vă trăiţi bătrâneţea frumos. (…) Municipalitatea a dorit să fie alături de dumneavoastră în acest moment deosebit al vieţii. Sărbători cu bine, Crăciun fericit, un an cu multă bucurie, cu sănătate şi să fiu şi eu între cei care vă felicită la 75 de ani de căsătorie”.
Cuplurile au fost invitate apoi pe scenă, unde edilul le-a înmânat câte o diplomă de fidelitate, câte un plic cu 500 de lei şi, bineînţeles, flori. După ce au făcut o poză de grup, sărbătoriţii au putut urmări un spectacol folcloric cu cântece şi dansuri populare specifice zonei Vlaşca, oferit de Ansamblul „Doina Dunării” al Centrului Cultural „Ion Vinea”. În final, cuplurile au fost invitate în foaierul Ateneului Bălănescu, unde au servit şampanie, pişcoturi şi bomboane.

Ultima modificare: 16.12.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Spectacol caritabil pentru copiii institutionalizati din judetul Giurgiu