Colecta de carte pentru doua parohii giurgiuvene

În perioada 1 octombrie-1noiembrie 2014, Catedrala Episcopală ”Adormirea Maicii Domnului” cu binecuvântarea PreaSfinţitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, în parteneriat cu Primăria Municipiului Giurgiu, Seminarul Teologic Teoctist Patriarhul şi Colegiul Naţional “Ion Maiorescu” organizează proiectul “Dăruieşte cunoaştere, dăruieşte o carte”.
În cadrul proiectului se va organiza o colectă de carte la care îşi pot aduce contribuţia toţi giurgiuvenii prin donarea oricărui tip de carte pe care o deţin în biblioteca personală. Fondul de carte strâns va fi folosit pentru înfiinţarea a două biblioteci în parohiile Stăneşti II şi Pietrişu din judeţul Giurgiu. Cărţile vor putea fi folosite de către elevii şi tinerii din cele două localităţi.
Persoanele care doresc să sprijine proiectul pot face donaţie de carte la Catedrala Episcopală “Adormirea Maicii Domnului”, zilnic între orele 09:00-14:00.
Proiectul “Dăruieşte cunoaştere, dăruieşte o carte” se va încheia în data de 13 noiembrie printr-un eveniment cultural care va reuni oameni de cultură ce vor susţine pledoarii despre importanţa cărţii în viaţa tinerilor. În aceeaşi zi va fi organizat şi un concurs la care vor participa elevi de la Colegiul Naţional “Ion Maiorescu ” şi Seminarul Teologic Teoctist Patriarhul. În cadrul concursului fiecare elev participant va prezenta o carte, iar cele mai bune comentarii vor fi premiate de către organizatori. Totodată , la evenimentul din data de 13 noiembrie vor participa şi elevii din cele două parohii beneficiare.

Parteneri media ai proiectului sunt: Muntenia TV, Valahia TV, Kiss FM, Radio Giurgiu FM, Opinia Giurgiuveanului, Cuvântul Liber, Giurgiuveanul, Jurnal giurgiuvean, Săptămâna giurgiuveană, Agerpres, Informaţia de Giurgiu şi Giurgiu.net.

Ultima modificare: 29.09.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Continuarea Campaniei europene TrafficSnake Game