Ziua Marinei, sarbatorita si la Giurgiu

Primăria municipiului Giurgiu a organizat şi anul acesta, cu ocazia Zilei Marinei Române, sărbătorită an de an pe 15 august, o serie de activităţi cultural artistice şi sportive. Programul manifestărilor a început de dimineață, în Portul Giurgiu, cu intonarea imnului de stat, evocarea semnificaţiei Zilei de 15 august, precum şi o slujbă religioasă oficiată de un sobor de preoţi. Slujba a fost urmată de aruncarea în apă a unei ancore de flori de către primarul Nicolae Barbu. Din program nu au lipsit demonstraţiile de arte marţiale făcute de elevii cluburilor Aquila şi Nova Force. Atracţia manifestărilor a facut-o ca de obicei sosirea Zeului Neptun care a dat startul tradiţionalelor jocuri marinăreşti. Cel mai distractiv joc a fost cel în care câţiva bărbaţi şi-au încercat norocul să prindă un purcel atârnat de o bârnă unsă cu vaselină. Nu au lipsit nici probele în care giurgiuvenii au trebuit să tragă de parâmă, să prindă raţe şi să alerge în saci. La evenimentul organizat în Portul Giurgiu au participat autorităţi publice locale şi judeţene, dar şi simpli giurgiuveni. Programul a continuat într-o atmosferă de sărbătoare pe pietonala Mircea cel Bătrân, cu un concert susţinut de Orchestra de Suflători „Valahia”, căreia i s-a alăturat şi trupa de majorete „Step Up”. Timp de aproximativ o oră, orchestra condusă de dirijorul Virgil Peţanca a interpretat arii celebre din repertoriul muzicii de promenadă. Seara a continuat cu spectacolul muzical coregrafic, susţinut de Ansamblul folcloric “Doina Dunării” împreună cu interpreţi locali de muzică populară, Mariana Simion, Nelu Chiripuci, Reta Baltag şi Adelina Găujeneanu, dar şi cântăreţi de seamă ai muzicii populare româneşti, Polina Manoilă, Aneta Stan, Tita Bărbulescu, Ion Toader, Georgel Nucă.

Ultima modificare: 18.08.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Mesajul Domului Primar Nicolae Barbu cu ocazia Sarbatorii Adormirii Maicii Domnului si Ziua Marinei Romane