Prima editie a Taberei Internationale “Salvatori din apa”

În perioada 25-31 august, cu sprijinul Primăriei Municipiului Giurgiu şi al Consiliului Local, Crucea Roşie, filiala Giurgiu, organizează pentru prima dată la Tabăra “Stejarul” de la Pădurea Bălănoaia o tabără internaţională de pregătire a voluntarilor din cadrul detaşamentelor pentru situaţii de urgenţă, având ca temă salvarea din apă. În acest sens, vor fi pregătiţi 60 de voluntari din Alba, Arad, Caraş, Timiş, Dolj, Teleorman, Vrancea, Ialomiţa, Ilfov, Bucureşti şi Giurgiu, de către specialişti de salvare din apă cu barca, de la Crucea Roşie din Sofia şi Ruse, Bulgaria, Crucea Roşie Română şi Giurgiu.
Timp de şapte zile voluntarii vor învăţa tehnici teoretice şi practice de prim-ajutor, tehnici de salvare din apă, de conducere a bărcilor de salvare, noţiuni de comunicare şi semnalizare la distanţă, tehnici de supravieţuire şi orientare, aistenţă psihologică în situaţii de criză. După această pregătire intensă, voluntarii vor fi instruiţi pentru intervenţii în caz de inundaţii, dar şi alte tipuri de catastrofe naturale, având şansa să-şi cunoască limitele. La finalul stagiului de pregătire, cei 60 de voluntari vor fi pregătiţi să salveze vieţi omeneşti în situaţii de urgenţă.

Ultima modificare: 20.08.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Ghid de bune practici in reabilitarea cladirilor aflate in zone protejate