Actiune de infrumusetare si toaletare a spatiilor verzi din municipiu

În urmă cu o lună la iniţiativa Primăriei Giurgiu, Direcţia Întreţinere Peisagistică a Spaţiilor Verzi a demarat o acţiune de tăiere, toaletare şi plantare de arbori. Această decizie a fost luată pentru a reda municipiului un aspect mai frumos şi mai curat, şi totodată pentru a întineri parcurile şi bulevardele pe unde există pomi foarte bătrâni care pot pune în pericol siguranţa giurgiuvenilor. Până în prezent, pe bd-ul Nicolae Titulescu, bd-ul Mihai Viteazul, Parcurile Mihai Viteazul, Adormirea Maicii Domnului, Elevilor, Vlad Ţepeş, Baciu şi Obor au fost plantaţi 300 de arbuşti ornamentali şi magnolii.

După o documentare mai amănunţită, reprezentanţii direcţiei IPSV, vor începe de săptămâna viitoare tăierea a 150 de arbori care se află pe străzile Negru-Vodă, Daciei, Tineretului, Oinac, Puişor şi cimitirul Sf. Haralambie. Conducerea Direcţiei IPSV Giurgiu, a contractat o firmă de tăietori alpinişti pentru a putea fi înlăturaţi cei 80 de arbori care prezintă un risc destul de ridicat aflaţi în cimitirele Sf. Haralambie, Smârda precum şi în alte zone ale municipiului. Totodată, în egală măsură vor fi toaletaţi cei tineri,iar în locul celor tăiaţi vor fi plantaţi arbuşti ornamentali. 40 de arbori ornamentali vor fi sădiţi în parcurile Steaua Dunării, Mihai Viteazul, Adormirea Maicii Domnului, pe străzile Clopotari, Tineretului, bd-ul 1918 şi zona Turnului Ceasornicului.

Ultima modificare: 18.07.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Comasarea liceelor tehnologice într-unul singur