A început Primăvara Culturală Giurgiuveană

Începând cu săptămâna aceasta şi până pe 22 mai, giurgiuvenii iubitori de muzică, teatru, poezie şi alte manifestări culturale se pot bucura de o mulţime de astfel de evenimente în cadrul acţiunii Primăvara Culturală Giurgiuveană, organizată de Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Giurgiu, prin Centrul Cultural „Ion Vinea”.

Spectacole folclorice, muzical-coregrafice şi concerte în aer liber, seri de teatru, operă, poezie şi balet, lansări de carte, dar şi concursuri de pictură şi cultură generală, toate acestea fac parte din programul Primăverii Culturale Giurgiuvene de anul acesta. Zilele de 21, 22 şi 23 aprilie vor fi dedicate sărbătoririi „Zilelor Municipiului”. Ca şi în ceilalţi ani, spectacolele vor fi susţinute atât de către artişti consacraţi, cât şi de trupe locale.

Programul de săptămâna aceasta cuprinde două evenimente: Festivalul Concurs Naţional de pictură „Hristos a înviat”, care se va desfăşura până pe 23 aprilie, şi Recitalul de pian pe scena oraşului natal, susţinut astăzi, 15 aprilie, pe scena Ateneului „Nicolae Bălănescu”, începând cu ora 18,00, de tânărul artist giurgiuvean Gabriel Daia.

Ultima modificare: 15.04.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Mediul de afaceri se implică în calificarea tinerilor giurgiuveni