Primăria Giurgiu marchează sâmbătă, 29 martie, “Ora Pământului”

Pentru a cincea oară, municipiul Giurgiu va participa la inițiativa globală EARTH HOUR – ORA PĂMÂNTULUI, campanie ce se va desfășura sâmbătă, 29 martie, în intervalul orar 20:30 – 21:30. Scopul acțiunii este acela de a conștiintiza populația asupra unora dintre cele mai mari amenințări actuale: schimbările climaterice și efectele pe termen lung ale acestora.
Anul acesta, participarea municipiului Giurgiu va consta în stingerea luminilor în interiorul și în exteriorul clădirilor emblematice din municipiu, precum și întreruperea iluminatului stradal pe principalele artere ale orașului, în intervalul menţionat, respectiv 20:30-21:30, după următorul program:
20:30 – 20:45 – Zona Centrală
20:45 – 21:00 – Zona Șos. București – între centru și Spitalul Județean
21:00 – 21:15 – Zona Șos. București – între Spitalul Județean și pasarelă
21:15 – 21:45 – Zona strada Tineretului
Giurgiuvenii sunt invitați să se alăture aceastei campanii şi să reducă şi ei consumul de energie electrică în propriile locuinţe, în seara de sâmbătă, 29 martie.

Ultima modificare: 28.03.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Vizita de la Bruxelles, proiecte viitoare şi curăţenia de primăvară, subiectele conferinţei de presă de astăzi