Au început lucrările de reparaţii pe străzile din municipiu

De câteva zile, în municipiul Giurgiu se lucrează la repararea gropilor şi a deteriorărilor din carosabil, după ce Primăria Municipiului Giurgiu, prin Serviciul de Monitorizare, a făcut o inventariere a acestora, iar Executivul a solicitat remedierea neregulilor şi plombarea gropilor de pe domeniul public. De reperaţiile pe şoselele şi străzile din oraş, fie că sunt asflatate, pietruite sau de pământ, se ocupă Administraţia Domeniului Public şi Privat. Cu ajutorul utilajelor, muncitorii acestei societăţi au frezat porţiunile cu probleme din carosabil, iar sâmbăta trecută au plombat mai multe gropi, după ce vineri, această operaţiune a fost imposibilă din cauza precipitaţiilor. Astfel, 30 de tone de mixtură asflatică au fost folosite pe şoseaua Bucureşti, pe străzile Mihai Viteazul, Garii, pe CFR, Petre Ghelmez, Ecaterina Varga, în cartierul Tineretului, dar si pe 1 Decembrie 1918. Astăzi, angajaţii ADPP au continuat să frezeze, urmând ca mâine să plombeze în mai multe cartiere din oraş, folosind alte 30 de tone de mixtură asflatică. Tot astăzi, au intrat în reparaţii şi străzile de piatră şi pământ din cartierul Ramadan, acolo unde era nevoie stringentă de reperaţii. Un autogreder şi un cilindru compactor au lucrat la periferia oraşului, pe străzile a căror lăţime a permis intrarea utilajelor, urmând să fi adusă piatră, unde este cazul. Lucrările de reparaţii pe străzile şi şoselele din municipiu vor continua şi vor fi gata în cel mult două săptămâni, aşa cum a precizat într-o recentă conferinţă de presă, edilul şef, Nicolae Barbu. Municipalitatea doreşte să limiteze, pe cât este posibil, perioada de execuţie a acestor operaţiuni, din cauza disconfortul creat.

Ultima modificare: 31.03.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Eforturile elevilor participanţi la concursul ecologic „Lumea Energiei”, răsplătite cu premii de municipalitate