Şedinţa ordinară a Consiliului Local al Municipiului Giurgiu, aferentă lunii ianuarie

Consiliul Local al Municipiului Giurgiu se va întruni mâine, 30 ianuarie 2014, începând cu ora 14,00, în cadrul primei şedinţe ordinare din acest an. Pe ordinea de zi se află 33 proiecte de hotărâri şi două rapoarte privind desfăşurarea activităţii asistenţilor personali în semestrul II al anului 2013, respectiv privind serviciile şi activităţile de asistenţă medicală comunitară.
Între proiectele de hotărâri ce vor fi supuse spre aprobare se numără cel privind Planul de acţiuni sau lucrări de interes local ce urmează a fi prestate de persoanele apte de muncă beneficiare de ajutor social, cel privind Regulamentul referitor la condiţiile în care se realizează accesul pe proprietatea publică sau privată a municipiului Giurgiu în vederea instalării, întreţinerii, înlocuirii sau mutării reţelelor de comunicaţii electronice sau a elementelor de infrastructură necesare susţinerii acestora, sau cel privind Planul de Acţiune pentru Energie Durabilă al Municipiului Giurgiu.
La capitolul taxe şi tarife, consilierii locali vor dezbate două proiecte de hotărâri: unul privind tarifele şi taxele pentru transportul de persoane în regim de taxi şi închiriere, înregistrare şi radiere mopede şi vehicule autopropulsate în municipiul Giurgiu, pentru anul 2014, şi unul privind taxele speciale pentru eliberarea unor documente solicitate de către persoanele fizice şi juridice pentru anul fiscal 2014.
Pe ordinea de zi se află şi două proiecte din domeniul cooperare instituţională, şi anume aprobarea Înţelegerii de cooperare între municipiul Giurgiu şi oraşul Brezice, din Slovenia, şi aprobarea Acordului de parteneriat între municipiul Giurgiu şi trei instituţii de învăţământ giurgiuvene, pentru proiectul „Împreună pentru Giurgiu, împreună pentru natură”.
Acordarea de sprijine financiare unor instituţii de învăţământ, cultură şi sport din municipiu, aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli pe anul 2014 ale societăţilor din subordinea Consiliului Local, sau modificarea/revocarea unor hotărâri ale Consiliului Local sunt alte proiecte de hotărâri ce vor fi supuse spre aprobare în şedinţa de mâine.

Ultima modificare: 29.01.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Atenţionare de la Biroul pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Primăriei Muncipiului Giurgiu