Sondajul de opinie realizat de municipalitate ofera si raspunsul cu privire la situatia cainilor fara stapan din Giurgiu

Pentru a afla părerea giurgiuvenilor cu privire la mai multe situații ce privesc administrația locală, infrastructura municipiului, problema câinilor fără stăpân, dar și subiectul investițiilor în Giurgiu, Primăria Municipiului a comandat, în luna martie a acestui an, un sondaj de opinie. Acesta a fost realizat de o firmă de specialitate, pe un eșantion de 1007 persoane, în perioada 15-21 martie, în rândul persoanelor adulte neinstituționalizate, iar rezultatele se regăsesc în documentul pdf. anexat mai jos. Sondajul respectiv cuprinde și opinia giurgiuvenilor intervievați cu privire la situația câinilor fără stăpân. Întrebați dacă sunt de acord cu strângerea acestora de pe străzi și ducerea lor într-un adăpost special, 94% dintre respondenți au răspuns pozitiv, iar la întrebarea privind sterilizarea și returnarea în libertate, 75% și-au exprimat dezacordul și doar 23% au fost de acord. Varianta eutanasierii câinilor vagabonzi a primit de răspuns negativ din partea a 62% dintre giurgiuvenii chestionați, doar 36% fiind de acord, restul de 2% declarând că nu știu sau că nu doresc să răspundă.

Ultima modificare: 06.09.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Orchestra „Valahia” va deschide, în această seară, Festivalul de Muzică si Film de la Alba Iulia