Începe distribuirea ajutoarelor alimentare de la Uniunea Europeană

Conducerea Direcţiei de Asistenţă Socială Giurgiu anunţă giurgiuvenii beneficiari ai ajutoarelor alimentare care provin din stocurile de intervenţie comunitare că, începând cu data de 2 septembrie 2013, se pot prezenta la sediul administrativ din str. Gloriei, nr. 21, în intervalul orar 8,30 – 15,30, pentru ridicarea unuia din cele nouă produse alimentare ce vor fi distribuite anul acesta în cadrul Planului European de Ajutoare a Persoanelor Defavorizate (PEAD) 2013. Este vorba de 5 litri de ulei/beneficiar, restul produselor, constând în 15 kg făină, 0,5 kg paste, 2 kg zahăr, 8 kg mălai, 1 cutie zacuscă, 1 cutie carne, 1 cutie miere şi 1 cutie roşii în bulion, urmând a se distribui de îndată ce vor sosi în depozit.
Conform prevederilor H.G. nr. 600/2009, categoriile de persoane care vor beneficia de ajutoare alimentare în cadrul planului sunt:
a) familiile şi persoanele singure care au stabilit, prin dispoziţie scrisă a primarului, dreptul la un venit minim garantat acordat în baza Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare;
b) şomerii care beneficiază de indemnizaţie de şomaj acordată potrivit prevederilor Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare;
c) pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi, obţinute din pensie sau, după caz, din pensii cumulate, se afla sub 400 lei/lună;
d) persoanele cu handicap grav si accentuat, adulţi şi copii, neinstituţionalizate.

Ultima modificare: 02.09.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Municipiul Giurgiu are, începând de ieri, alţi doi cetăţeni de onoare