Festivalul Concurs National de Muzica Populara “In memoriam Marin Ghiocel”, la prima editie

Consiliul Local şi Primăria Municipiului Giurgiu organizează în zilele de 18 şi 19 septembrie 2013, prin intermediul Centrului Cultural Local “Ion Vinea”, prima ediţie a Festivalului Concurs Naţional de Muzică Populară “In memoriam Marin Ghiocel”.
Festivalul se va desfăşura în ambele zile începând cu ora 19,00, pe scena amenajată în faţa Teatrului “Tudor Vianu”. Pe lângă concurenţi din Vâlcea, Dâmboviţa, Constanţa, Gorj, Prahova, Tulcea, Argeş, Suceava, Neamţ, Bucureşti, Sibiu, Vrancea, Buzău, Giurgiu, Galaţi, Dolj, Iaşi, Satu Mare, Botoşani şi Călăraşi, festivalul va avea ca invitaţi speciali pe renumiţii interpreţi de muzică populară Maria, Ciobanu, Steliana Sima, Constantin Măgureanu, Niculina Stoican, Victoriţa Lăcătuşu, Mariana Ionescu Căpitănescu, Petrică Mîţu Stoian şi Ion Ghiţulescu. Soliştii vor fi acompaniaţi de Orchestra Naţională de Folclor “Valahia”, condusă de maestrul giurgiuvean Marius Zorilă.
„Marin GHIOCEL în opinia multor personalităţi ale scenei româneşti constituie un reper cultural-artistic de prim rang. El a fost şi rămâne unul dintre cei mai mari orchestratori, dirijori, prim solişti instrumentişti, şefi de orchestră şi mentor al marilor artişti de muzică populară, care în zilele noastre îi poartă un respect imens. Marin GHIOCEL constituie un imens reper pentru tânăra generaţie”, a afirmat directorul Centrului Cultural Local “Ion Vinea” şi totodată directorul festivalului, dl. Virgil Peţanca, despre cel în memoria căruia este organizat festivalul şi care, în şedinţa ordinară din luna august, a fost distins cu titlul de Cetăţean de Onoare al Municipiului – post mortem.
Miercuri, 18 septembrie, vor evolua aproximativ 25 de concurenţi – interpreţi vocali de muzică populară. Giurgiuvenii vor putea urmări şi recitalurile susţinute de Ion Ghiţulescu, Maria Ciobanu şi Steliana Sima. Vineri, 19 septembrie, va avea loc spectacolul de gală şi festivitatea de premiere, urmată de recitalurile susţinute de Niculina Stoican, Petrică Mîţu Stoian, Mariana Ionescu Căpitănescu, Constantin Măgureanu şi Victoriţa Lăcătuşu.

Ultima modificare: 17.09.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Primarul Nicolae Barbu s-a aflat astazi printre copiii giurgiuveni in prima zi de şcoala