CNADNR nu doreşte preluarea şi reabilitarea traseului alternativ pe fostul drum al ISCIP-ului

Primăria Municipiului Giurgiu a primit recent o adresă oficială din partea Departamentului pentru Proiecte de Infrastructură şi Investiţii Străine din cadrul Guvernului României prin care se înştiinţează faptul că CNADNR nu poate prelua, în vederea reabilitării, traseul alternativ ce ar străbate “Şoseaua Bucureştiului cu sens giratoriu către drumul de acces spre fostul ISCIP, terenul proprietate privată şi DJ 507 Giurgiu-Oinacu”, conform solicitării administraţiei locale giurgiuvene.
Refuzul venit din partea Executivului este justificat de faptul că limitele de cheltuieli stabilite de Ministerul Finanţelor Publice pentru perioada 2014-2016, pentru activitatea de investiţii şi reparaţii capitale, nu permit aprobarea indicatorilor tehnico-economici aferenţi unor obiective noi şi astfel CNADNR SA nu poate prelua, în vederea reabilitării, traseul alternativ menţionat mai sus.
Solicitarea Primăriei Municipiului Giurgiu, din luna iunie a acestui an, viza preluarea şi reabilitarea de către CNADNR SA a acestui traseu alternativ, în contextul în care traficul greu pe drumul de acces în Giurgiu- DN 5 producea efecte grave asupra locuinţelor cetăţenilor situate pe acest tronson. În situaţia actuală, municipalitatea, prin Direcţia de Patrimoniu, încearcă să identifice o altă soluţie de deviere a traficului greu.

Ultima modificare: 02.09.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Municipiul Giurgiu are, începând de ieri, alţi doi cetăţeni de onoare