Poliţia Locală Giurgiu a desfăşurat ieri seară o acţiune dedicată menţinerii curăţeniei stradale

Seria acţiunilor dedicate menţinerii curăţeniei stradale, desfăşurată în această săptămână de către angajaţii Poliţiei Locale a continuat şi ieri seară, cu o activitate mai amplă, în cadrul căreia au fost implicate mai multe efective de poliţişti locali.
În intervalul orar 19.00-21.00, echipajele au mers pe teren, prin toate parcurile din municipiu, dar şi pe şoseaua Bucureşti, în cartierul Tineretului şi în zona Portului Giurgiu şi au discutat cu giurgiuvenii, explicându-le că aruncând pe stradă gunoi, sticle, coji de semninţe sau alte deşeuri, riscă să fie sancţionați contravenţional.
Oamenii legii le-au spus cetăţenilor municipiului Giurgiu că articolul 9 din cadrul HCLM 6 din 2013 face referire la menţinerea curăţeniei pe domeniul public, iar că punctul 9 al acestei hotărâri prevede că este interzisă “aruncarea de hârtie, resturi de ţigări, coji de seminţe, sticle şi ambalaje metalice pe străzi, alei, peluze, în parcuri, zone verzi şi săli de spectacole, case de cultură, biblioteci, biserici sau alte locuri publice”.
Nerespectarea acestei legii presupune amenzi cuprinse între 300-1.000 de lei pentru persoanele fizice şi între 2.000-3.000 de lei pentru persoanele juridice, acţiunea poliţiştilor locali din seara de 12 iulie fiind însă una de prevenire.

Ultima modificare: 13.07.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Echipa de fotbal Astra Giurgiu a învins ieri seară echipa slovenă