Primarul municipiului Giurgiu va fi prezent la Forumul de Mediu al Dunării

În perioada 27-29 iunie, la Tulcea, are loc Forumul de Mediu al Dunării, eveniment la care va participa şi primarul municipiului Giurgiu, Nicolae Barbu, acesta urmând însă să se întoarcă la Giurgiu mai devreme, pentru a fi prezent, sâmbătă, 29 iunie, la Ziua Dunării.
Forumul de Mediu de la Tulcea va reuni reprezentanţi ai autorităţilor locale, centrale şi regionale, ai mediului academic, oameni de ştiinţă, cercetători, miniştri din ţările riverane, fiind anunţată şi prezenţa ministrului Mediului, Rovana Plumb, membri ai Consiliului Oraşelor şi Regiunior Dunărene(CODCR), organism din care şi face parte şi municipiul Giurgiu şi ai Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, iniţiatoarea acestei acţiuni de amploare, desfăşurată sub patronajul Ministerului Mediului.
Scopul acestei activităţi, aşa cum informează organizatorii, este acela de a consolida cooperarea interregională, transfrontalieră şi transnaţională şi de a găsi soluţii care să armonizeze dezvoltarea economică şi protecţia mediului în ariile naturale ale bazinului Dunării. În plus, Forumul de Mediu al Dunării de la Tulcea va contribui la confirmarea potenţialului de a genera proiecte integrate în contextul celui de-al şaptelea Program de Acţiune pentru mediu al UE, stabilind obiectivele prioritare pentru 2020.

Ultima modificare: 27.06.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Gabriela Szabo în „vizită de lobby” la Primăria Giurgiu