Inaugurarea panourilor informative privind proiectele cuprinse în Masterplanul Euroregiunii Ruse-Giurgiu

Astăzi, 5 iunie 2013, începând cu ora 11,30, reprezentanţii Primăriei Municipiului Giurgiu şi ai direcţiilor subordonate Consiliului Local al Municipiului Giurgiu, reprezentanţi ai firmei Industrie Logistica Romania şi ai mass-mediei locale s-au reunit în Parcul Mihai Viteazul pentru a inaugura panourile informative privind proiectele/direcţiile de dezvoltare pe termen mediu şi lung propuse prin Masterplanul Euroregiunii Ruse-Giurgiu. Panourile au fost realizate cu sprijinul mai multor sponsori (Voestalpine, Industrie Logistica Romania, Borealis şi Linzer Agro Trade), atât pentru Giurgiu, cât şi pentru Ruse.

În cuvântul de deschidere, primarul Nicolae Barbu a vorbit despre importanţa implementării în municipiu a acestor proiecte/direcţii de dezvoltare propuse prin Masterplanul Euroregiunii Ruse-Giurgiu, în acest sens fiind necesară atragerea de fonduri nerambursabile prin diferite programe de finanţare. De asemenea, edilul şef şi-a exprimat speranţa că cel puţin o parte din proiectele municipalităţii vor fi incluse în cadrul Strategiei Naţionale de Dezvoltare Regională.

Municipalitatea a început deja demersurile pentru atragerea de fonduri, înaintând către ADR Sud Muntenia, pentru a fi incluse în Planul de Dezvoltare Regională 2014-2020, proiecte care urmăresc direcţiile de dezvoltare trasate în Masterplanul Euroregiunii Ruse-Giurgiu.

Ultima modificare: 05.06.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Panouri informative privind cele zece proiecte prioritare propuse prin Masterplanul Euroregiunii Ruse-Giurgiu